V. Bayramov: "Bu il Türkiyə Azərbaycanın əsas qeyri-neft ixrac tərəfdaşına çevrilə bilər" | Banco.az
V. Bayramov: "Bu il Türkiyə Azərbaycanın əsas qeyri-neft ixrac tərəfdaşına çevrilə bilər"
Azərbaycan bu ilin yanvar-iyun aylarında xaricə 1 milyard 773 milyon 346 min dollarlıq qeyri-neft məhsulları satıb. Bu illik müqayisədə 21,6% çoxdur. Hesabat dövründə Türkiyə və Rusiya Azərbaycanın iki əsas qeyri-neft idxalçısı olub. Türkiyəyə idxalın dəyəri 512,5 milyon dollar, Rusiyaya idxalın dəyəri isə 552,3 milyon dollar olub.
Banco.az xəbər verir ki, iqtisadçı-ekspert Vüqar Bayramov bununla bağlı bildirib ki, Azərbaycanın qeyri-neft ixracatında qardaş Türkiyə ilə Rusiyanın payı arasındakı fərq azalmaqdadır:
"Belə ki, bu ilin birinci yarısında ümumi qeyri-neft ixracatının 31,1 faizi Rusiyanın payına düşdüyü halda Türkiyə 28,9 faizə sahib olub. Göründüyü kimi, sözügedən ölkələrin qeyri-neft ixracatında payı arasındakı fərq cüzidir. Bu həmçinin o deməkdir ki, ümumi artım tendensiyasında kordinal dəyişikliklər olmayacağı halda 2023-cü ildə Türkiyə Azərbaycanın əsas qeyri-neft ixrac tərəfdaşına çevrilə bilər. Bu tərəfdaşlıqda ilk beşliyi Gürcüstan (10,2 faiz), İsveçrə (3,9 faiz) və Qazaxıstan (3,3 faiz) tutur".
Son 3 ilin ilk yarısında Azərbaycanın Rusiya və Türkiyəyə ixrac etdiyi qeyri-neft məhsullarının dəyəri aşağıdakı cədvəldə qeyd edilib.
I yarımil
Türkiyə (min dollar)
Rusiya (min dollar)