Dövlət Gömrük Komitəsi inzibati icraat üzrə rəqəmsal platformanı bu ildən mərhələli şəkildə reallaşdırmağı planlaşdırır.
Bunu Komitənin sədr müavini Güloğlan Muradlı Bakıda keçirilən "Azərbaycan Hakimlərinin II Forumu"nda bildirib.
Mərkəzi Bank ölkədə innovativ maliyyə texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi və rəqəmsal bankçılıq ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində təşəbbüslərini davam etdirir. Bu çərçivədə Mərkəzi Bank tərəfindən maliyyə sektorunun nümayəndələrinin iştirakı ilə “Açıq bankçılıqda növbəti hədəflər və addımlar” mövzusunda tədbir keçirilib.
2025-ci ildə Azərbaycana 62 milyon 485.9 min ABŞ dolları dəyərində 2028 ədəd yalnız elektrik mühərriklə hərəkətə gətirilən nəqliyyat vasitələri (elektromobil) idxal edilib.
Bu ilin yanvar ayında Azərbaycanın İsveçrəyə qeyri-neft məhsullarının ixracı illik müqayisədə 16 milyon 400 min dollar və ya 73,8% artıb.
Bu ilin yanvar ayında Gürcüstan Azərbaycana 132 min ABŞ dolları dəyərində 3 ton avtomobillər üçün ehtiyat hissələri və aksesuar ixrac edib.
Gürcüstanın Milli Statistika İdarəsinin məlumatına əsasən, bu, 2025-ci ilin eyni dövrünə nisbətən dəyər ifadəsində 26 %, kəmiyyət olaraq 45 % azdır.
Texnologiyanın sürətlə inkişaf etdiyi müasir dövrdə süni intellekt (AI) əsaslı alətlər həm iş həyatında, həm də gündəlik fəaliyyətlərdə böyük rahatlıq yaradır.
Azərbaycan iqtisadiyyatının 2026-cı ildə 2,5% genişlənəcəyi proqnozlaşdırılır.
Bu barədə “Fitch Solutions”un Azərbaycanla bağlı proqnozunda bildirilib.
Əmək şəraiti və stajına görə, həmçinin uşaqlı qadınlar və azad edilən ərazilərdə işləyən mütəxəssislərə verilən əlavə məzuniyyətlə bağlı yeni qaydalar tətbiq ediləcək.
Sözügedən şəxslərə istifadə etdikləri əlavə məzuniyyətə görə kompensasiya veriləcək.
Elektron siqaretlərin istifadəsi, idxalı, ixracı, istehsalı, topdan və pərakəndə satışı və satış məqsədilə saxlanılmasına görə cərimələr tətbiq edilir. Həmin inzibati xətanın bir il ərzində təkrar törədilməsi zamanı cərimənin daha yüksək həddə və ya ikiqat məbləğdə tətbiqi nəzərdə tutulsun