Renault və Nissan tərəfdaşlıq şərtlərini dəyişdirir | Banco.az
Renault və Nissan tərəfdaşlıq şərtlərini dəyişdirir
Müəllif - Fərid İslamov - Banco.az
Renault GroupNissan Motor Co., tərəfdaşlıq şərtlərini dəyişdirmək barədə razılığa gəliblər. Bu dəyişikliklər, hər iki tərəfin səhmlərin qarşılıqlı sahiblik məsələsində daha çevik olmasına imkan verir.
Yeni şərtlərə əsasən, şirkətlər bir-birində ən azı 10% səhmlərə sahib olmalıdırlar, əvvəlki qaydalara görə bu göstərici 15% idi. Həm Renault, həm də Nissan tərəfdaşdakı paylarını azaltmaq hüququ əldə edirlər, lakin bunu etmək məcburiyyətində deyillər.
Bu dəyişiklik, əvvəllər Renault-nun Nissan-da olan 28,4% səhmlərini ötürdüyü fransız etibarnaməsini əhatə etmir. Son illərdə etibarnamə Nissan-ın səhmlərini satmışdır və hazırda şirkətin 18,66% səhmlərinə malikdir.
31 mart tarixində tərəfdaşlar həmçinin elan etdilər ki, Renault, Nissan-dan Hindistan ortaq müəssisəsi olan Renault Nissan Automotive India Private-dəki 51% payını satın alacaq və həmin şirkətin yeganə sahibi olacaq. Bununla belə, Hindistan biznesi Nissan modellərinin istehsalını davam etdirəcək.
Bundan əlavə, Nissan, Renault-nun elektromobil istehsalı ilə məşğul olan Avropa bölməsi olan Ampere-yə investisiya qoymaq öhdəliyindən azad edilir. 2023-cü ilin iyulunda bağlanmış investisiya sazişi ləğv ediləcək.
Əvvəllər Nissan-ın Ampere-ə 600 milyon avroya qədər vəsait yönəldəcəyi bildirilmişdi.