Müəllif - Fərid İslamov - Banco.az
Renault Group və Nissan Motor Co., tərəfdaşlıq şərtlərini dəyişdirmək barədə razılığa gəliblər. Bu dəyişikliklər, hər iki tərəfin səhmlərin qarşılıqlı sahiblik məsələsində daha çevik olmasına imkan verir.
Yeni şərtlərə əsasən, şirkətlər bir-birində ən azı 10% səhmlərə sahib olmalıdırlar, əvvəlki qaydalara görə bu göstərici 15% idi. Həm Renault, həm də Nissan tərəfdaşdakı paylarını azaltmaq hüququ əldə edirlər, lakin bunu etmək məcburiyyətində deyillər.
Bu dəyişiklik, əvvəllər Renault-nun Nissan-da olan 28,4% səhmlərini ötürdüyü fransız etibarnaməsini əhatə etmir. Son illərdə etibarnamə Nissan-ın səhmlərini satmışdır və hazırda şirkətin 18,66% səhmlərinə malikdir.
31 mart tarixində tərəfdaşlar həmçinin elan etdilər ki, Renault, Nissan-dan Hindistan ortaq müəssisəsi olan Renault Nissan Automotive India Private-dəki 51% payını satın alacaq və həmin şirkətin yeganə sahibi olacaq. Bununla belə, Hindistan biznesi Nissan modellərinin istehsalını davam etdirəcək.
Bundan əlavə, Nissan, Renault-nun elektromobil istehsalı ilə məşğul olan Avropa bölməsi olan Ampere-yə investisiya qoymaq öhdəliyindən azad edilir. 2023-cü ilin iyulunda bağlanmış investisiya sazişi ləğv ediləcək.
Əvvəllər Nissan-ın Ampere-ə 600 milyon avroya qədər vəsait yönəldəcəyi bildirilmişdi.